суббота, 25 октября 2014 г.

მთავარითემა
ბუნებრივი სტიქიური მოვლენები
მნიშვნელობა,აქტუალობა
როგორ ავიცილოთ გამოწვეული შედეგები თავიდან
მიზნები და შედეგები
გეო.VII.6. მოსწავლეს შეუძლია დაუკავშირს რელიეფის ფორმებრელიეფწარმომქმნელ პროცესებს.

·     სხვავებს ენდოგენურ და ეგზოგენურ (კარსტული, გლაციალური და სხვ.)
პროცესებს;
·     მსჯელობს მთიან რელიეფთან დაკავშირებულ ბუნებრივ-კატასტროფულ მოვლენებზე;
·     გამოთქვამს ვარაუდს ბუნებრივ-კატასტროფული მოვლენებისგან შესაძლო თავდაცვის ღონისძიებების შესახებ(მაგ.: სვანური არქიტექტურის შესაბამისობა გარემოსთან); 


წინასწარი ცოდნა
რა იწვევს წყალდიდობას ,სად ხდება ზვავები,სად ხდება  მიწისძვრები და ა.შ
შეფასების საგანი და პროცედურები
ზეპირი პრეზენტაცია ,მსჯელობა,განმავითარებელი,განმსაზღვრელი
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
სახელმძღვანელო, ფიზიკური რუკა,კომპიუტერი, მარკერები,ქაღალდები
გაკვეთილის მსვლელობა
1-     ფაზა
გონებრივი იერიში,მასწავლებელი დაფაზე წერს „სტიქიური მოვლენები“, გაიხსენონ რომელი სტიქიური მოვლენები იციან და ვქმნით ასოციაციურ რუკას
2-ფაზა
მოსწავლეები იყოფიან ჯგუფებად და ვარქმევთ რომელიმე სტიქიური მოვლენის სახელს,მუშაობენ ჯგუფებში,ტექსტისა და მოცემული წყაროების მიხედვით ადგენენ სქემას, შემდეგ პ
რეზენტაციას აკეთებს ერთერთი ჯგუფის წევრი
3-ფაზა
მასწავლებელი აძლევს საშინაო დავალებას 1) მდებარეობს თუ არა საქართველო სეისმურ ზონაში 2)რა იწვევს მეწყერს,ზვავს,როგორია ფერდობის დახრილობა?  3)საქართველოს რომელი რეგიონებია ზვავსაშიშ,მეწკერსაშიშ ზონებში?




вторник, 21 октября 2014 г.

გლობალური დათბობა


პროექტის სახელწოდება: გლობალური დათბობა
პროექტის თემა: რა არის გლობალური დათბობა
                        მისი გამომწვევი მიზეზები  და შედეგები
პროექტის აქტუალობა: გლობალური პრობლემის გაცნობა და ფარათო წრეების ინფორმირება, რათა გავუფრთხილდეთ ბუნებას,სიცოცხლეს დედამიწაზე.
მიზანი:გლობალური დათბობის შეჩერების მცდელობა და მოსალოდნელი ცვლილებების
თავიდან აცილება
მონაწილეთა ასაკი: 16
ვადები/ხანგრძლიბობა:ერთი თვე
მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები,რაც შეიძლება შეიქმნას: ფოტოალბომი,
პრეზენტაცია,პლაკატები,ბლოგი შექმნილი მასალების მიხედვით.
პროექტისთვის საჭირო ძირითადი რესურსები: დამხმარე ლიტერატურა,კომპიუტერი
სტატისტიკური მონაცემები .
პროექტის მსვლელობა(ძირითადი აქტივობები): მასალის მოძიება დამხმარე
 ლიტერატურისა და ინტერნეტის საშუალებით,დისკუსიატემაზე: რა უფრო რაციონალურია
,გლობალური დათბობის შეჩერების მცდელობა,თუ შეგუება არსებულ გლობალურ
ცვლილებებთან.
საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან
კავშირი:
ფიზიკა-სათბური ეფექტი,ქიმია-სათბური აირების კონცენტრაცია,ქართული-
მსჯელობის უნარის განვითარება,მათემატიკა-სტატისტიკა და შესაბამისი დიაგრამები,ცხრილები,საინფორმაციო ტექნოლოგიები-ინფორმაციის მოპოვება,
დამუშავება,შესაბამისი ბლოგის შექმნა.

პროექტის ხელმღვანელი:  თინათინ არავიაშვილი
ხელმძღვანელის ელ.ფოსტა:tinatinaraviashvili@gmail.com
პროექტის ვებ-გვერდი:www.globaluri.blogspot.com